5. ZÁŘÍ - 8. ZÁŘÍ 2024
okolí rozkoše

otázky a odpovědi

Proč jsou v programu pouze ranní a podvečerní lety?

Protože balóny vždy létají pouze ráno po východu slunce a večer před západem slunce. Přes den sluníčko ohřívá nerovnoměrně zemský povrch, vzniká termika, která není pro balonový let bezpečná.

Proč je fiesta v tomto termínu? 

Má to čtyři hlavní důvody. Podle našich zkušeností je v srpnu a září nejstabilnější počasí, již nejsou silné bouřky. Termín je již mimosezónní, ubytovací kapacity jsou dostupnější. Úroda je všude již sklizena. Balón nelze řídit, na letišti nepřistane. Takže většinou přistává na loukách, nebo polích. A v září je všude sklizeno, při přistání balónu nevznikne žádná škoda. A čtvrtý důvod, v tomto termínu není v okolí žádná jiná balonová akce. 

Lze na fiestu zakoupit letenku?

Ano, pro ročník 2023 je možné zakoupit omezený počet letenek do balónů DLNK. Letenky je možné zakoupit na www.donebes.czDo poznámky prosím uvést, že požadujete letět v rámci fiesty.

Jaké počasí je pro balonový let nejvhodnější?

Přízemní vítr do 3m/sec, výškový vítr do 10m/sec, bez nárazů větru, dobrá viditelnost, beze srážek. Vhodné není také úplné bezvětří, pokud se balón dostane nad oblast, kde není možné přistát (Rozkoš, skály, velký les), tak je to také problém, balón letí pouze rychlostí větru. Vše je podřízeno bezpečnosti, v případě nevhodného počasí je let zrušen.